Průkaz energetické náročnosti budov: Bývalý výbor našeho SVJ PENB neřešil s tím, že je to drahé a není to nutné. Z toho co jsem četla na internetu, ptala se známých, kteří jsou ve výborech SVJ jiných domů si nejsem jistá jak to je. Z internetových článků jsem pochopila, že jakmile některý z vlastníků jednotky jednotku prodává/ pronajímá, může sice nahradit prokázání energetické náročnosti fakturami za energie 3 roky zpětně, ale zároveň to nezbavuje SVJ povinosti PENB zajistit.
Co to pro nás znamená? Pokud nás žádný z vlastníků o PENB nepožádá, tak ho mít nemusíme vůbec?
Nebo ho musíme mít tak jako tak a hrozí nám nějaké sankce, že jsme ho doposud nezařídili?
Můj druhý dotaz je rodné číslo z pohledu GDPR. Na telefonní čísla a e-maily máme souhlasy i když názory se liší a někteří si myslí, že pro správu domu jsou v dnešní době nezbytné údaje a podléhají oprávněnému zájmu.
U rodného čísla se ale většina kloní k tomu, že SVJ tento údaj nezbytně nepotřebuje a tudíž na něj musí být souhlas. Včera (12.04.2019) jsem od bývalého výboru obdržela veškerou dokumentaci a našla jsem tam dokumenty, ve kterých jsou RČ uváděná. Například, když se řešila na katastru oprava chybně označených jednotek. Museli to všichni znovu schválit a v tom dokumentu nejsou jejich adresy a data narození. Místo toho tam jsou rodná čísla. Když mi nedají souhlas, tak bych teoreticky měla např. černou fixou ty rodná čísla „smazat“. Jenže tím v podstatě zneplatním ten dokument řekla bych. Protože zničím identifikaci podepsaných osob. (na katastru nám tehdy řekli, že tu opravu v jejich dokumentaci dělat nebudou a jen si to máme založit my v SVJ). Pokud mám tedy dokumenty, které před GDPR byli špatně postavené a nelze RČ smazat, můžu to brát jako oprávněný zájem, že je zpracovávám i bez souhlasu? Děkuji, Kamila