Počet stránek ve webu: 47765

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    V listopadu 2017 jsem podal insolvenční návrh. Před podáním návrhu mi zaměstnavatel prováděl srážky ze mzdy na základě exekuce. Srážky mi strhávali i počas insolvenčního řízení (jenom 4 měsíce, pak už ne).
    07/2018 mi schválili insolvenci formou splátkového kalendáře a tak jsem se informoval u mzdové účetní ohledně finančních prostředků.
    Zjistil jsem, že zaměstnavatel stržené peníze (za 4 měsíce) nedeponoval, ale posílal je na účet exekutora. Na otázku, proč se peníze nedeponovali, dostal jsem od účetní odpověď:
    "Nevidím důvod, proč by se měli deponovat".
    Tak jsem se obrátil na svého insolvenčního správce. Ten mi po vysilujícím telefonátu velmi neochotně přislíbil, že pošle zprávu o navrácení finančních prostředků. Je to už delší doba, ale zatím se nikto neozval. Existuje nějaká možnost, aby exekutor peníze vrátil zpátky a jaký postup bych měl zvolit v případě, že je nebude chtít vydat.
    A je tu ještě jedna věc. Před podáním insolvenčního návrhu zbývalo doplatit částku 34035 Kč na už spomínanou exekuci. Jenomže exekutor si počas insolvenčního řízeni nechal poslat částku v celkové výši 50000 Kč. Tak se ptám, jestli je to normální, si takhle samovolně navyšovat částku.
    A přitom daný exekutor podal přihlášku pohledávky ihned po podání mého insolvenčního návrhu, kde právě figuruje už vzpomínaná částka 34.035 Kč.
    A proto se ptám, jestli to není protiprávní jednání ze strany exekutora.
    Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
    MD
    Odpověď:
    Dobrý den, pokud exekutor sraženou část mzdy dostával, měl prostředky deponovat do rozhodnutí insolvenčního soudu a v okamžiku prohlášení úpadku zaslat insolventnímu správci. Pokud tak neučinil, a prostředky zaslal po odpočtu nákladů oprávněnému, jednal v rozporu se zákonem. Nejprve tedy doporučuji zjistit, kde sražené prostředky jsou, pokud u exekutora, musí je zaslat do majetkové podstaty, pokud již u oprávněného, zkuste jej oslovit, zda Vám je vydá (v zásadě nemusí, jen sníží svoji pohledávku vůči Vám) ; sraženou část nákladů exekuce z těchto srážek ze mzdy by Vám pak měl exekutor vydat. V případě Vašich pochybností či nečinnosti exekutora se obraťte na dohledový orgán (subjekt) nad činností exekutorů, kterým je Exekutorské komora ČR nebo Ministerstvo spravedlnosti ČR, které musí případ prošetřit a mají pravomoc zjednat případně nápravu. Toto platí i ohledně výše vymáhaného plnění, pokud o její správnosti máte pochybnosti.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování