Počet stránek ve webu: 47750

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    02/2010 jsem byl jednatelem a zároveň jediným zaměstnancem své s. r. o. z důvodu finančních potíží jsem Jako jednatel neodváděl ČSSZ povinné odvody v délce 43 měsíců celkem ve výši cca 150.000 Kč, je to trestný čin? A pokud ano za jak dlouho se to promlčí? Četl jsem někde že by to mělo být po 5 ti letech promlčeno a mne jako bývalého jednatele po této lhůtě již nelze trestně stíhat, jak jsou nastaveny lhůty které se odvíjejí od výše škody přiznám se že § 241 nerozumím, píše se tam škoda malá, značná rozsáhlá ale nejsou vyjádřeny v číslech a proto nemůžu určit ani lhůtu na promlčení, navíc si nejsem jist zda je to vůbec trestný čin a kdo za to nese odpovědnost zda já jako bývalý jednatel, nebo kdo by byl dnes (07.04.2018) povinný uhradit případnou škodu nový vlastník či nový jednatel firmu sem prodal v 08/2013. Na druhou stranu pokud bych jako zaměstnanec prokázal že jsem té době byl zaměstnán u své firmy kde jsem byl jednatelem, započítala by mi ČSSZ tuto dobu do důchodu?
    Děkuji za odpověď.
    Odpověď:
    Dobrý den,
    za trestný čin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby dle § 241 trestního zákoníku může být odsouzena od roku 2012, kdy nabyl zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, právnická osoba, která se takového činu dopustí, tzn. , že povinnost odvádět daně, pojistné na sociální zabezpečení a podobné povinné platby stíhala právnickou osobu jako zaměstnavatele.

    Tohoto trestného činu se dopustí ten, kdo ve větším rozsahu nesplní jako zaměstnavatel nebo plátce svoji zákonnou povinnost odvést za zaměstnance nebo jinou osobu daň, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti nebo pojistné na zdravotní pojištění, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

    Větším rozsahem se rozumí škoda dosahující nejméně částky 50.000, -- Kč.

    § 138 trestního zákoníku upravuje hranice výše škody
    (1) Škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 5000 Kč, škodou nikoli malou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 25000 Kč, větší škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 50000 Kč, značnou škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 500000 Kč a škodou velkého rozsahu se rozumí škoda dosahující nejméně částky 5000000 Kč.
    Na promlčení trestní odpovědnosti právnických osob platí obdobně § 34 trestního zákoníku (§ 12 z. č. 418/2011 Sb.). Promlčení trestní odpovědnosti naleznete v § 34 trestního zákoníku a je členěna dle délky trestu zejména horní hranice trestní sazby za daný trestný čin.

    Právo předepsat dlužné pojistné se promlčuje za 10 let ode dne splatnosti a byl-li proveden úkon ke zjištění výše pojistného nebo jeho vyměření, tak plyne nová promlčecí lhůta ode dne, kdy se o tom plátce pojistného dozvěděl. Právo vymáhat pojistné se promlčuje za 10 let od právní moci platebního výměru, kterým bylo vyměřeno a promlčecí doba neběží po dobu řízení u soudu.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování