Počet stránek ve webu: 47750

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    chtěla bych Vás poprosit o odpověď na několik otázek ohledně společného majetku manželů, tedy SJM po rozvodu manželství, kdy jeden z vlastníků si vyřizuje insolvenci.
    Vlastníme stejným dílem dům společně s bývalým manželem. Dům je zatížený hypotékou. Je to můj rodný dům, žijí tam moji rodiče. Já i bývalý manžel tam nebydlíme. Pokud vstoupí do insolvence, jak to prosím s tímto majetkem bude? V současné době platí hypotéku bývalý manžel, já jsem bohužel spoludlužník. Chtěla bych převzít hypotéku, pokud to udělám a vše budu řádně platit, může nám banka nebo jiní věřitelé dům zabavit? Je možné v době insolvence dům prodat? Vzhledem k tomu že je dům zatížený hypotékou, musel by se koupí uspokojit věřitel - banka, nebo se peníze dělí mezi všechny věřitelé? Pokud se z prodeje zaplatí hypotéka a zůstane ještě nějaká suma, propadne polovina (náležící manželovi) dalším věřitelům? Ještě jedna věc, je možné dům darovat když je zatížený hypotékou? (darující - manžel, obdarovaný - já případně naše děti - věk 15 let) Pokud ano je nutné to provést před insolvencí, nebo to může být i během insolvence?
    Děkuji Vám velmi za Vaši odpověď.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    v insolvenčním řízení může insolvenční správce zpeněžit pouze tu polovinu majetku, jejímž vlastníkem je Váš bývalý manžel, a to k pokynu zajištěného věřitele (banky).

    U zpeněžení zajištěného majetku platí, že jeho prodejem se upokojují pohledávky zajištěného věřitele (zajištěných věřitelů, je-li jich více, dle pořadí vzniku zajištění).

    Pokud by bývalý manžel svůj podíl daroval, insolvenční správce by toto jeho jednání soudně napadl, když insolvenční správce může v insolvenčním řízení napadnout převody majetku učiněné ve prospěch osoby blízké v době posledních 3 let pře zjištěním úpadu. Nehledě na fakt, že většina bank má ve smlouvách klauzuli o tom, že převody zajištěného majetku podléhají souhlasu banky a v opačném případě účtují vysoké smluvní pokuty. Pokud by bývalý manžel daroval svou polovinu domu Vám, insolvenční správce by také mohl tento úkon napadnout, pokud by byl učiněn ve lhůtě 1 roku před zjištěním úpadku; nadto by darování Vám bylo zatíženo 15% daní, jelikož nejste osoba blízká, přičemž obvyklá cena nemovitosti by musela být stanovena znaleckým posudkem, který byste byli povinni nechat zpracovat a předložit finančnímu úřadu.

    Darovat polovinu nemovitosti bývalého manžela již za trvání insolvenčního řízení nelze; dispoziční oprávnění k takovému majetku náleží osobě insolvenčního správce a pokud by bývalý manžel darovací smlouvu uzavřel, katastr nemovitostí by vklad vlastnického práva zamítl.

    Pokud v domě nemají Vaši rodiče zřízeno věcné břemeno užívání, doporučuji jej zřídit, a to k oběma podílům – Vašemu i podílu bývalého manžela (opět platí, pokud toto jednání smlouva s hypoteční bankou nevylučuje).

    V této věci doporučuji kontaktovat advokáta, který s Vámi danou situaci probere a zejména bude schopen posoudit obsah hypoteční banky, výši dluhů, možností převodu či převzetí dluhu. Jejich seznam naleznete na webu www.advokatikomora.cz – jedná se o úplný seznam advokátů zapsaných Českou advokátní komoru.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování