Počet stránek ve webu: 47750

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    prosím poraďte, jak je možné řešit situaci, kdy jsou 2 dědicové, dědí se nemovitost, ale jeden z dědiců má mnoho exekucí, takže jeho podíl na nemovitosti okamžitě po zdědění obstaví exekutoři.
    Má druhý dědic možnost tomu nějak zabránit a získat celou nemovitost v rámci dědického řízení tak, aby to později exekutoři nenapadli?
    Je možné, aby druhý dědic v dědickém řízení vyplatí podíl, který by měl zdědit dědic-dlužník a danou částku nedal jemu, ale poslal jí rovnou exekutorovi? Pokud to jde, jak určit, kterému exekutorovi peníze poslat? Dlužník má více než 20 exekucí u různých exekutorů a určitě i nějaké přednostní pohledávky (sociální a zdravotní pojištění). Daná částka by asi stačila jen na zaplacení jedné exekuce, možná ani to ne.
    Je vůbec možné vyřešit tuto situaci tak, aby druhý dědic získal celou nemovitost a nedostal se sám do problémů a exekutoři nakonec nešli po něm? Možností by asi bylo počkat, až půjde dlužníkův podíl do dražby, ale na exekutorskou dražbu se prý může čekat dlouhé roky nebo nemusí být uspořádána vůbec. Děkuji za odpověď.
    Odpověď:
    Dobrý den, k Vašim dotazům uvádím: Nemovitost může nabýt jen jeden z dědiců v případě, že v dědickém řízení uzavře s druhým dědicem dědickou dohodu; pokud je druhý dědic v exekuci a vydá-li následně exekutor exekuční příkaz s tím, že tento majetek měl být zákonným podílem povinného dlužníka jako dědice z dědictví, pak první dědic má právo podat žalobu na vyloučení věci z exekuce a tato žaloba by měla být úspěšná. Věřitel dlužníka však může s úspěchem odporovat dohodě o vypořádání dědictví schválené pravomocným usnesením o dědictví, kterou dlužník (dědic) uzavřel v úmyslu zkrátit své věřitele; pokud by tato skutečnost nastala, exekutor by mohl vést exekuci přímo proti dědici, který dědický podíl místo dlužníka nabyl, avšak pouze prodejem tohoto podílu, nikoliv jinak (např. postižením jeho mzdy, apod.). Vyplacení podílu dědicem exekutorovi, jak uvádíte, možné není, zpeněžení majetku dlužníka v exekuci se řídí zákonem a je prováděno zpravidla prostřednictvím dražby.
    Pokud nabydou nemovitost oba dědici do podílového spoluvlastnictví, má dědic jako dražitel v exekuci proti druhému dědici předkupní právo. Exekuce prodejem nemovitosti může být poměrně časově zdlouhavá, avšak záleží na konkrétním exekučním řízení, v němž by spoluvlastník jako zájemce o dražbu měl dostat konkrétní informace.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování