Počet stránek ve webu: 47727

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Soused si nechal zaměřit v roce 2013 pozemek, při tom mi bylo ukrojeno 40 m2. Na tomto pozemku stojí i část jeho domu. Chtěl jsem se domluvit na nápravě, ale on popírá, že by mě něco sebral. A ukazuje mi, že jsem byl při zaměření přítomen, i pře sto, že jsem fyzicky přítomen nebyl. Dle jeho zaměření jsem přítomen ale byl (žádný podpis ani důkaz mé přítomnosti pochopitelně nemá, ale podle mapy zaměření jsem se zúčastnil).
    Já mám mapu z roku 2000, kde je jasně vidět, že byl pozemek můj – podal jsem žádost na katastr nemovitostí ČR, tedy KÚ – žádost o prošetření výměry pozemku, ale zatím nikdo neodpověděl.
    Nadále já mám na jeho pozemku zahradní boudu, která zde stojí už přes 50 let. Já si ale myslím, že jsem to už vydržel. Soused má tento pozemek ale 30 let. Prosím o vyjádření. Děkuji předem
    Odpověď:

    Dobrý den,
    v případě sousedských sporů o hranici pozemku je vždy nejlepším, nejrychlejším a nejlevnějším řešením se domluvit. Bude-li domluva se sousedem možná, nechte si nově zaměřit spornou hranici a za přítomnosti Vás obou se dohodněte na sporné hranici, která bude zavedena do katastru nemovitostí.
    Není-li dohoda se sousedem možná, může katastrální úřad na návrh vlastníka nebo jiného oprávněného opravit chybné údaje katastru, které vznikly zřejmým omylem při vedené a obnově katastru, anebo nepřesností při podrobném měření, zobrazení předmětu měření v katastrální mapě a při výpočtu výměr parcel, pokud byly překročeny mezní odchylky stanovené katastrální vyhláškou č. 357/2013 Sb. Katastrální úřad Vám na tuto žádost odpoví do 30 dnů a ve zvlášť odůvodněných případech do 60 dnů. Tedy pokud ještě uvedená lhůta neuplynula, tak vyčkejte.
    Neshledá-li katastrální úřad, že se jedná o chybné údaje v katastru, nezbude Vám než se obrátit se soukromoprávní žalobou na soud. Zde se nabízí dvě žaloby a to žaloba na určení vlastnického práva nebo žaloba na určení sporných hranic mezi pozemky. Žaloba na určení sporných hranic mezi pozemky má svůj význam, je-li hranice mezi pozemky neznatelná (pochybná), tak ji určí soud podle poslední pokojné držby. Toto pravidlo lze uplatnit zejména v oblastech, kde není dokončena digitalizace katastrální mapy. Pustíte-li se do soudního sporu, doporučuji se nechat zastoupit advokátem. Jejich seznam naleznete zde www.advokatikomora.cz.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování