Počet stránek ve webu: 47726

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    jsem majitel bytu, ve kterém bydlí po rozchodu bývalá přitelkyně sama od 1.11.2016 a má tam zároveň zřízené trvalé bydliště. Na koupi bytu mi přispěla částkou 150.000 Kč, kterou ji mám vrátit. Peníze pro ni již mám a teď bych proto potřeboval smlouvu, ve které je zahrnuto, že jí dlužnou částku vracím a po převzetí dlužné částky do určité doby buď opustí byt a zruší si trvalé bydliště nebo začne platit plný nájem jelikož momentálně platí jenom energie.
    Děkuji za kladné vyřízení.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    napadají mě dvě možnosti. 1) můžete sepsat pouze klasické potvrzení o předání částky 150.000,- Kč. S tím, že závazek ze smlouvy o zápůjčce (dříve o půjčce) ze dne ... zaniká splněním a smluvní strany z tohoto závazku již vůči sobě nemají žádné další nároky. Bez ohledu na okamžik splacení dlužné částky, tu existuje skutečnost, že Vaše bývalá přítelkyně užívá byt bez právního důvodu a Vy jako vlastník můžete požadovat za dobu tohoto užívání po ní plnění odpovídající běžnému nájemnému v dané lokalitě.
    Budete-li požadovat, aby začala platit nájemné, můžete s ní uzavřít nájemní smlouvu nebo ji vyzvat (písemně), aby byt do určitého data opustila, neboť jej užívá bez právního důvodu. V opačném případě se můžete domáhat jejího vystěhování soudně.
    Dále budete-li trvat na úhradě za užívání bytu, můžete provést započtení vůči Vašemu závazku z titulu půjčky. Započtení bych doporučila provést písemně a nejlépe ve formě dohody.


    2) můžete uzavřít dohodu o narovnání, jejímž účelem je odstranění spornosti či pochybnosti ve vzájemných právech a povinnostech. Tato práva a povinnosti zaniknou a původní závazek je nahrazen závazkem novým. V rámci dohody můžete zahrnout jak Váš závazek uhradit dluh ze smlouvy o zápůjčce, tak Váš nárok na plnění za užívání bytu bez právního důvodu a dohodnout se, co jaká strana komu uhradí s tím, že tím budou Vaše nároky uspokojeny.
    Zároveň můžete ve smlouvě upravit i závazek Vaší partnerky, aby se k určitému datu odstěhovala a odhlásila si trvalé bydliště.

    Nad rámec dotazu uvádím, že trvalé bydliště, poté co již nebude bývalá přítelkyně byt užívat, můžete jako vlastník odhlásit sám na příslušném městském úřadu. Dále doporučuji si pohlídat přehlášení všech dodávek energií, pokud je nemáte hlášené na své jméno.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování