Počet stránek ve webu: 47726

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    Jmenuji se LŽ a jsem ročník 1947. 2006 jsem se nechal příbuzným přesvědčit o podnikání a vzali jsme si spolu půjčku od jedné společnosti (rukou společnou a nerozdílnou). Bohužel příbuzný 2008 zemřel a na vše jsem zůstal sám i na splácení půjčky. Chci poprosit o radu jak je to s dobou promlčení půjčky. Základní údaje:
    - Půjčka byla uzavřena dne 6. 3. 2007 mezi mnou a společností v souladu s §657, zákon 40/1964 Sb. Splatnost byla stanovena do 31. 12. 2008.
    - Protože nedošlo ke splacení, oprávněný předal věc k soudu a ten 20. 3. 2009 rozhodl o exekuci.
    - Oprávněný exekuci zrušil, 21. 5. 2016 (rozhodnutí nabylo právní moc 18. 6. 2016)
    - Oprávněný stejnou exekuci obnovil 20. 9. 2016 (jiný soud a jiný exekutor)

    Chtěl bych poradit:
    - jestli se i na tyto případy vztahuje 10 letá promlčecí lhůta a kdy začala. Podle některých ustanovení NOZ lhůta začíná dnem kdy mohlo dojít z vymáhání půjčky – to by bylo 7. 3. 2017.
    - v případě, že je již půjčka promlčena, jestli mám poslat exekutorovi písemný návrh na zastavení exekuce z důvodu promlčení práva oprávněného (věřitele) vymáhat dlužnou částku – namítnutí promlčení.

    Děkuji za radu a pomoc.

    Odpověď:
    Zdravím Vás, jelikož smlouva o půjčce byla uzavřena dle starého občanského zákoníku, počítá se i promlčecí lhlůta dle starého občanského zákoníku (tedy dle zákona č. 40/1964 Sb.). Dle tohoto předpisu se právo oprávněného vymáhat pohledávku exekučně promlčí za 10 let ode dne právní moci exekučního titulu. Pozor, pokud však byla v promlčecí doba zahájena exekuce dochází k stavení promlčecí doby, která po dobu exekuce neběží a po zastavení exekuce promlčecí doba opět počíná běžet, s tím, že doba vedení exekuce se do promlčecí doby nezapočítává. Právní moc exekučního titulu je až 20.3.2009 tak exekuce není v žádném případě promlčena, neboť k promlčecí by došlo ža 21.3.2019, pokud by nebyla vedena exekuce, ve Vašem případě se však promlčecí doba prodlužuje o dobu vedení exekuce. Od nařízení exekuce do jejího zastavení tedy došlo k stavení promlčecího lhůty, a po právní moci usnesení o zastavení exekuce do nařízení nové exekuce opět běží promlčecí doba, ale již ne 10 let, ale méně. Závěr však je, že tato exekuce není promlčená a Vy budete muset v ust. § 268 odst. 1 písm. a - h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) hledat jiný důvod pro zastavení exekuce, který by dopadla na Váš případ.
    Závěrem uvádím, že špatně chápete i termín, dnem kdy mohlo dojít k vymáhání půjčky. K vymáhání půjčky vždy může dojít až tehdy pokud se dlužník ocitne v prodlení se splátkou a nikoli dříve, neboť nikdy nemohu úspěšně vymáhat po druhém povinnost, kterou on sám neporušil, proto nemohu plnění ze smlouvy o půjčce vymáhat druhý den po uzavření této smlouvy. Od smlouvy můžete druhý den po jejím uzavření odstoupit.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování