Počet stránek ve webu: 47711

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    naše vdaná zaměstnankyně má dvě nezletilé děti na které pobírá daňový bonus. (Jinak pobírá pouze minimální mzdu.) Ve 12/2016 jsem obdržela usnesení soudu, kde se hovoří o jejich insolvenci. Nikde se však neřeší, zda se týká i daňového bonusu, který paní pobírá. Neobdržela jsem ani doklad o nabytí právní moci tohoto usnesení. Obrátila jsem se tedy telefonicky na insolvenčního správce, kde mi bylo sděleno, že si mám informaci najít v zákoně. S pomocí správců svého mzdového programu jsem se dopátrala k §207 a §208 insolvenčního zákona, který bonus jako majetkovou podstatu nevyjmenovává a tudíž jej mám do insolvencí zahrnovat a částku ze mzdy strhnout a vyplatit ve prospěch ins. správce. V lednu 2016 jsem tedy při výplatě mezd za 12/2016 částku 2534, - Kč strhla avšak deponuji ji na našem účtě. Jednak protože stále nemám informaci o nabytí právní moci ale hlavně zaměstnankyně se diví proč částku strhávám, když jí správce slíbil, že jí nic strženo nebude. Vysvětlila jsem jí, že zjišťuji jak postupovat v souladu se zákonem. Zatím toto vysvětlení akceptuje. Nicméně 13.1. 2017 jsem měla telefonát v němž se volající nepředstavila, ale bylo zřejmě, že se snaží vyvolat dojem, že je z kanceláře ins. správce a velmi nevybíravě mi 12 minut nadávala za to, že jsem částku strhla. 18.1.2017 jsem obdržela dopis z kanceláře ins. správce kde mně žádají abych tuto částku neprodleně vyplatila. Prosím o laicky jasné informace podle jakých paragrafů a proč v tomto případě postupovat. Obracím se s tímto dotazem i na ministerstvo spravedlnosti, protože doposud jsem záležitost řešila s účetními, mzdováky, finančním úřadem, kanceláří soudkyně, která usnesení vydala, bezplatnou právní poradnou v Chomutově… Každý mi sdělí svůj názor, avšak nikdo mi nedá písemné a závazné stanovisko. Jedno nagooglované rozhodnutí soudu hovoří v oprávněnost mých kroků, druhé právě naopak. Často se setkávám s interpretací §207 a §208 ins. zákona, který prý jasně říká, že je třeba strhnout, avšak dělat se to nemá. Prosím informaci, zda se stejná pravidla týkají i ročního zúčtování daní, protože tato má zaměstnankyně bude zcela jistě požadovat provedení přepočtu a následné vrácení, neboť při jejím nástupu mi nedodala včas všechny potřebné podklady, abych jí mohla daňový bonus počítat hned od začátku. Je-li třeba mohu, samozřejmě dodat příslušné doklady, scany usnesení, dopisů… Ovšem to bych raději použila e-mail, případně DS. Děkuji Vám. S úctou.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, dle mého názoru daňový bonus skutečně podléhá srážkám ze mzdy dlužníka, ale osobně bych postupovala tak, že bych srážky počítala tak, že bych vzala mzdu + daňový bonus a z této částky bych vypočetla srážku ze mzdy, i když striktně dle dikce ust. § 207 odst. 2 insolvenčního zákona by měl být celý daňový bonus poukázán insolvenčnímu správci, a to jako mimořádný příjem dlužníka.
    Pokud by dlužnice měla obdržet roční zúčtování daní, i z tohoto navýšeného příjmu je nutné provést a odvést srážku na účet insolvečního správce.
    Vyrozumění o právní moci usnesení o schválení oddlužení soud dle mého názoru zasílat nemusí, neboť insolvenční rejstřík je veřejně přístupný a na serveru justice.cz po zadání jména a příjmení konkrétního dlužníka se dostanete i přímo do jeho dokumentů v rámci celého insolvenčního řízení, kde by měly být rovněž vyznačeny i veškeré doložky právní moci rozhodnutí, která byla v rámci daného insolvenčního řízení vydána. Proto bych se do insolvenčního rejstříku podívala a pokud je dané rozhodnutí již v právní moci co nejdříve bych tuto srážku poukázala na účet insolvenčního správce, a to i proto, aby dlužníku nevznikaly dluhy po úpadku, což je důvodem pro zrušení oddlužení a Vy byste takto mohli nevědomky a nechtěně dlužnici uškodit. Víte ona praxe každého senátu na soudě je jiná, ale mám za to, že nepochybíte budete-li postupovat dle těchto doporučení. Mohla byste prosím uvést spisovou značku daného insolvenčního řízení.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování