Počet stránek ve webu: 47711

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den
    Manželka vlastní byt v osobním vlastnictví OV, který získala ještě před manželstvím (je jediným vlastníkem). V současné době chceme byt prodat a koupit rodinný dům, který budeme financovat z peněz bytu manželky a na dostavbu domu si budeme brát úvěr 1.500.000. Chceme udělat zúžení společného jmění manželů SJM k tomuto domu tak, aby jediným vlastníkem byla manželka. Úvěr budeme platit ze společných prostředků, ale v bance bude veden pouze na mě. Já mám 3 dcery, které jsem zabezpečil a chceme, aby jediným dědicem domu byl syn manželky. Manželka má závěť v níž má vše jasně stanoveno a tuto záležitost chceme ošetřit u notáře zúžením společného jmění manželů SJM. Je toto právní ošetření dostačující a nenapadnutelné v případě, že by se cokoliv stalo.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    pokud se rozhodnete své společné jmění smluvně modifikovat a to, že dojde k jeho zúžení, lze tak učinit jak uvádíte formou notářského zápisu. Tím by rodinný dům, který si pořídíte byl ve výlučném vlastnictví Vaší manželky a tak je to nutné uvést i v kupní smlouvě.

    Dále je nutné si předem ověřit, zda Vám banka úvěr poskytne, pokud nebudete vlastníkem nemovitosti, kterou z úvěru budete financovat. Další otázka je, zda k poskytnutému úvěru vyžaduje banka zajištění formou zástavy.
    Pokud banka Vám úvěr poskytne za podmínek, které uvádíte, a nebude vyžadovat, abyste byl vlastníkem nemovité věci, na kterou bude úvěr použit ani zde nebude nutné zajištění formou zástavy, tak je vše v pořádku.

    V případě, že zúžení společného jmění je z důvodu existence dluhů nebo hrozících dluhů na Vaší straně, mohlo by v případě, že byste se v krátce době dostal do insolvence, ze strany insolvenčního správce za určitých okolností dojít k zpochybňování dané smlouvy.

    Jinak je notářský zápis považován za veřejnou listinu, která se zapisuje do veřejného seznamu a to seznamu vedeném v elektronické podobě Notářskou komorou České republiky (Seznam listin o manželském majetkovém právu). Důsledkem takto evidované smlouvy je, že manželé se jí mohou dovolat vůči třetím osobám, i když tyto s jejich obsahem nebyly seznámeny. Tedy případný věřitel nemůže namítat, že nevěděl o tom, že máte zúžené společné jmění.

    Toto jsou asi ty nejzákladnější informace, týkající se dopadů zúžení společného jmění.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování