Počet stránek ve webu: 47690

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    insolvenčního řízení mé dcery: 2013 začala dostávat do finančních problémů. 06/2013 jsem jí s manželkou poskytl půjčku 100.000 Kč na úhradu dluhů a 08/2013 jí poskytla má druhá dcera půjčku 200.000 Kč na stejný účel. Dohodli jsme se na splácení podle možností později, až problémy skončí. Problémy ale pokračovaly a skončilo to 10.10.2016 insolvenčním návrhem spojeným s návrhem na povolení oddlužení mé dcery a zetě. Celková výše 12ti závazků 11ti různým věřitelům je 1.176.261 Kč, z toho zajištěné závazky jsou ve výši 819.000 Kč a nezajištěné ve výši 357.261 Kč.
    Dcera ale neuvedla závazky vůči mně a mé druhé dceři i když tyto nám uznává. Já i má druhá dcera dcera jsme v podstatě smířeni s tím, že splácení dluhu je pro nás v nedohlednu a vlastně zatím jen fikce (s ohledem na její malé děti, které teď trpí za nezodpovědnost rodičů) a nijak na splátkách netrváme.

    Pokud bychom přihlásili své pohledávky v celkové výši 300.000 Kč ve lhůtě, která nyní běží, jaký to bude mít (nebo může mít) dopad na výsledek insolvenčního řízení. Může to mít negativní vliv na rozhodnutí soudu?
    Při výši nyní přiznaných pohledávek a výši platů obou manželů jim zatím vychází schopnost splatit 100% nezajištěných závazků za 5 let; v případě, že by se zajištěný věřitel přihlásil jako nezajištěný, byli by schopni zaplatit 31% pohledávek.
    Prosím tedy o radu, jak se zachovat a jaké důsledky bude (nebo může) mít moje jednání.
    Děkuji, Josef
    Odpověď:
    Zdravím Vás, pokud má Vaše dcera a její manžel zajištěného věřitele, dle výše závazku usuzuji na to, že se jedná o hypotéku, kterou jí poskytla některé z bank, která působí v ČR, tak se tento věřitel zcela jistě do insolvenčního řízení přihlásí a bude nárokovat uspokojení své pohledávky ze zajištění. Být Vámi a druhou dcerou, tak bych Vaší dceři a zeťovi v insolvenci sdělila, že máte v úmyslu přihlásit jako věřitelé své pohledávky do insolvenčního řízení. Rovněž bych tak učinila, neboť průběhu oddlužení Vaší dcery a jejího zetě při příjmech, které mají neohrozíte a Vám se dostanou zpět, alespoň nějaké peníze, které jste dceři poskytli. Jen dodávám, že přihláška pohledávky do insolvence se podává na speciálním formuláři, který lze stáhnout z www. justice.cz, a přihláška pohledávky se podává dvojmo. K přihlášce pohledávky budete muset (Vy i Vaše dcera, každý z Vás se bude přihašovat samostatně jako věřitel) rovněž přiložit i kopii smlouvy o půjčce. Jen dodávám, že je nutné Váš podpis úředně ověřit.
    Pokud by všk příjmy dcery a jejího manžela jen ztěží dosahovaly zákonné hranice pro povolení oddlužení, poté kdybyste se přihlásili Vy a druhá dcera jako věřitelé, poté byste mohli reáně průběh insiolvenčního řízení Vaší dcery a zetě ohrozit, a to do té míry, že pokud by si v soudem poskytnuté lhůtě nenavýšili své příjmy natolik, aby byli schopni uhradit svým nezajitěným věřitelům, alespoň 30% pohledávek a odměnu insolvenčního správce ve výši 98.010,- Kč, poté by hrozilo, že by oddlužení nebylo schváleno a na majetek zadlužené dcery a zetě by mohl být prohlášen konkurs. Má za to, že o takovou hrozbu se však v tomto případě nejedná.
    Jen uvádím, že pokud tyto své pohledávky v zákonné lhůtě nepřihlásíte a Vaše dcera spolu se zetěm budou osvobozeni od placení pohledávek před úpadkem, tak jste o svoje peníze fakticky přišli, neboť se jich soudní cestou již nedomůžete a budete muset spoléhat pouze na to, že Vám tyto peníze Vaše zadlužené dcera dobrovolně uhradí.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování