Dobrý den,
manželovi vznikla exekuce před uzavřením našeho manželství - asi 2014, brali jsme se 2016. V současnosti exekutor postihl můj osobní účet. A to bez jakékoli informace či předchozího varování. Nebylo mi doručeno žádné písemné sdělení či výzva k úhradě. Byly mi tak zablokovány veškeré finance a to i přes to, že jsem v současnosti doma na rizikovém těhotenství. Kvůli blokaci účtu (peníze na účtě jsou, ale nelze s nimi nijak nakládat) mi neodešly moje pohledávky a splátky úvěrů a tím mi vznikl záznam v registru, byly naúčtovány poplatky a hrozí, že dojde k zesplatnění úvěru.
Měl exekutor na toto jednání právo? Odmítá se mnou komunikovat, pouze mě vyzývá k úhradě celé částky.
Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.
Odpověď:
Zdravím Vás, v tomto případě Vám doporučuji podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V tomto návrhu na zastavení exekuce požaduje zastavení exekučního postihu manžela povinného, tedy odblokování účtu manžela povinného, případně i postižení srážek ze mzdy manžela povinného. Uveďte, že exekuce je nařízena pro výlučný dluh Vašeho manžela, který vznikl v roce 2014 a Vy jste se vzali v roce 2016, což doložíte i úředně ověřenou kopií oddacího listu, čímž dokážete skutečnosti, které v návrhu tvrdíte.
S ohledem na výše uvedené skutečnosti vznik dluhu v roce 2014 a sňatek až v roce 2016, tedy máte za to, že exekuční postih Vašeho majetku by tedy měl být zastaven. A tato exekuce by měla být vedena pouze po Vašem manželovi a nikoli po Vás.
K blokaci účtu uvádím, že o té se povinný nebo jeho manžel nedozví předem, ale většinou až v situaci, kdy již proběhla, neboť kdyby exekutoři toto lidem oznamovali předem, poté by na exekutora již čekali jen prázdné účty.
Je zde však způsob jak se dostat k penězům, nebo přesněji řečeno k části peněz, a to ten, že budete muset spolu s Vašim manželem zajít na pobočku banky u níž máte veden Váš blokovaný účet a v souladu s ust. § 304 b odst. 4 občanského soudního řádu Vy jako manželka povinná budete muset banku požádat o výplatu nezabavitelné částky z účtu manžela povinného. Tato nezabavitelná částka činí minimálně dvojnásobek životního minima jednotlivce, tj. 6.820,- Kč a maximálně polovinu částky, která byla na účtu v okamžiku doručení exekučního příkazu.
Dále Vám doporučuji, abyste se s plátcem nemocenské a případně i mateřské nebo v zaměstnání dohodla na výplatě nemocenské, mateřské či mzdy v hotovosti a nikoli na blokovaný účet. Kdybyste tak neučinila, tyto peníze by šly exekutorovi a nikoli Vám, a to až do doby, než by bylo rozhodnuto o návrhu na zastavení exekuce, nebo po tu dobu co by byl Váš účet blokován. Jen dodávám, že o výplatu nezabavitelné částky můžete požádat pouze jedenkrát po celou dobu vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu manžela povinného, o této skutečnosti by Vás měl exekutor v písemné formě poučit. Přeji Vám hodně štěstí, aby vše dobře dopadlo.