Počet stránek ve webu: 47687

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    zjistili jsme, že syn nadělal bez našeho vědomí dluhy - dost vysoké úvěry, cca 900.000 Kč. Bydlí v našem družstevním bytě, kde je s ním přihlášen trvale i manžel (fyzicky s manželem bydlíme v rodinném domku jinde), který ale není jeho otcem. Můžeme čekat snad i nějaký postih na nás a bylo by lepší, aby se manžel z trvalého pobytu z družstevního bytu odhlásil (lze to, nepřijdeme o byt)? Jaké byste doporučil řešení dluhů, momentálně syn hledá zaměstnání, není schopen zatím dostát všem splátkám a platbám. Nebudeme povinni za něj něco platit i my (já-matka a manžel, přestože není jeho otcem)? Bylo by za této situace vhodné, aby syn bydlel s námi v rodinném domku a byt jsme třeba pronajali?
    Děkuji.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, Vašemu muži doporučuji, aby co nejdříve změnil místo trvalého pobytu, a to na adresu rodinného domu. Bylo by tedy vhodné, aby syn byl na místě trvalého pobytu hlášen sám, protože tak byste se vyhnuli eventuálnímu tlaku exekutora, abyste namísto Vašeho syna hradili jeho dluhy. Jste-li vlastníkem družstevního podílu a rodinného domu pouze Vy a Váš manžel, tak se o tyto nemovitosti bát nemusíte. Jiná situace by však nastala v případě, kdy by část spoluvlastnického podílu na družstevním bytě nebo na rodinném domě vlastnil Váš syn, to by poté hrozilo, že by tento spoluvlastnický podíl Vašeho syna byl prodán v dražbě.
    Pokud budete mít oba, tedy Vy i manžel, adresu trvalého pobytu odlišnou od té synovi Váš majetek takto nejlépe ochráníte, protože exekutoři jsou nejdříve na adresu trvalého bydliště povinného, neboť na adrese trvalého pobytu má povinný majetek, který by bylo možné zabavit a exekutoři tedy budou zabavovat majetek povinného a nikoli majetek Váš nebo manželův.
    Mám za to, že exekutor po Vás nemůže požadovat, abyste hradili synovy dluhy za něj. Z výše uvedených důvodů by ani nebylo vhodné, aby Váš syn měl stejnou adresu trvalého pobytu jako Vy nebo Váš manžel.
    -----
    Děkuji, ještě bych prosila jeden dotaz zodpovědět. Pokud se tedy z trvalého pobytu v našem výše uvedeném družstevním bytě odhlásil i manžel, nemohou nám být bytovým družstvem např. zrušena členská práva k bytu z důvodu, že tam nemáme ani jeden z nás hlášen trvalý pobyt??? Nemůžeme o ten byt přijít???
    Proto tam taky zůstal přihlášen alespoň manžel, když jsme jej nějakou dobu i pronajímali (než se do něj nastěhoval náš dospělý syn).

    Děkuji
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování