Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
Pro případ partnerovy smrti nebo prodeje jeho domu za života potřebuji "zajistit" pro sebe částku 300.000 Kč. S tím souhlasí. Závěť nepřipadá v úvahu. Jaký způsob by byl vhodný?
Děkuji B.
Odpověď:
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že Váš dotaz je velmi strohý a bez bližších podrobností Vám nemohu poradit přímo, který způsob by byl nejvhodnější. Např. pokud se jedná o dluh Vašeho partnera vůči Vám, tak o tom můžete sepsat smlouvu a zřídit zástavní právo na nemovitost ve výši 300.000,- Kč ve Váš prospěch a poté vložit zástavní právo do KN a v případě úmrtí partnera by s tím v dědickém řízení bylo počítáno a Vám částka vyplacena jako věřiteli.
Dále může na Vás Váš partner převést podíl na nemovitosti odpovídající částce 300.000,- Kč (např. spoluvlastnický podíl ve výši 1/8). V daném případě musíte počítat s tím, že cena nemovitosti se neustále mění a samotný podíl byste sama v případě prodeje zpeněžovala pod jeho hodnotou.
Dále je možné uzavřít darovací smlouvu pro případ smrti. Darování pro případ smrti je právním institutem, jehož právní účinky nastanou až v případě smrti dárce. Tento projev vůle dárce je velmi blízky odkazu. Rozdíl mezi darováním pro případ smrti a odkazem spočívá v tom, že odkaz lze kdykoli odvolat, ale darování pro případ smrti odvolat nelze. Tím je posíleno očekávání obdarovaného, že dárcem uvedený dar po smrti dárce dostane do svého vlastnictví.
Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.