Počet stránek ve webu: 47655

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    2013 jsem pod solidární odpovědností se svým druhem uzavřela smlouvu o hypotečním úvěru na koupi rodinného domu. Bývalý partner hypotéku hradil a dosud hradí sám. V domě jsem žila s partnerem a dětmi. Nyní chce partner, po rozchodu, doplatit polovinu výše splátek za 2 roky zpětně. Má šanci uspět s žalobou? Domnívám se, že pokud jsme žili v domě ve společné domácnosti, s žalobou neuspěje. Partner tvrdí, že o společnou domácnost nešlo (více jak polovinu času byl ve svém trvalém bydlišti jinde, zde se staral o nemocnou matku). Na jeho účet (zřízený pro provoz zmíněného domu a pro výdaje rodiny) přispíval pouze on a dále na tento účet přicházela jen mateřská, já nepřispívala nijak ani na provoz domácnosti, ani na hypotéku (ta ale byla a je hrazena z jiného účtu partnera). Má partner šanci uspět s žalobou? Je směrodatné, zda jsme žili ve společné domácnosti? Jak mám společnou domácnost soudu prokázat?
    Odpověď:
    Dobrý den,
    bohužel z tohoto pohledu je Vaše postavení jiné - horší - než kdybyste byli manželé. V případě uzavřeného manželství by s žalobou v žádném případě neuspěl, v případě, že jste žili pouze jako druh a družka ano. Zde ale na druhou stranu Vy - pokud je tedy otcem Vašich dětí - můžete po něm požadovat až tři roky zpětně výživné na dětí. Pokud on tvrdí, že jste společnou domácnost nevedli, je to argument, který pokud bude prokázán, pak byste mu opravdu polovinu splátek zpětně měla uhradit, nicméně na druhou stranu byste mohla požadovat výživné na děti až tři roky zpětně. Splátky za dva roky zpětně nárokuje z důvodu, že z právního pohledu je toto chápáno jako bezdůvodné obohacení, kde je promlčecí doba nyní dle nového občanského zákoníku tříletá, podle starého zákona platného do roku 2014 byla dvouletá. Pokud by společná domácnost prokázána byla, pak to až tak velký argument pro Vás není, neboť pokud splátky hypotéky šly z účtu, na který nechodila Vaše mateřská ani případné žádné další příjmy, dá se očekávat, že to šlo skutečně jen z jeho peněz a zde společná domácnost rozhodující není.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování