Počet stránek ve webu: 47647

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, bratr má hodně dluhů, dokonce přišli i vymahači. Bratr bydlel u rodičů, ale rodiče mu zrušili trvalé bydliště a bratr tam bydlí i nadále. A já bydlím v jiném městě, ale trvalou adresu mám taky u rodičů.
    Je možné, aby přišli exekuční i ke mě? Máme podezření, že se exekuce blíží a tak chceme být nějak chráněni. Jak rodiče tak i já. Je možné se proti tomu nějak bránit? I když bydlím jinde, je možné, aby mi vzali věci? Mockrát děkuji za odpověď. Situace je aktuální.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, jedinou ochranou Vašeho majetku by bylo si Vaše věci od rodičů odvést tam, kde bydlíte.
    Rodičům doporučuji, aby bratrovi co nejdříve, a to na obecním či městském úřadě, konkrétně na matrice zrušili údaj o trvalém bydlišti.
    Pokud Váš bratr nikde nepracuje, je pravděpodobné, že by vykonavatelé navštívili Vaše rodiče, protože u nich má Váš bratr trvalý pobyt a jali se sepisovat majetek rodičů, a to v domnění, že se jedná o majetek bratra. Rodičům doporučuji, aby dohledali co nejvíce dokladů prokazujících vlastnické právo k jejich věcem. Těmito doklady jsou zejména, faktury, dodací a záruční listy, smlouvy - kupní, darovací, úvěrové, nájemní, … , dále by nebylo od věci, aby rodiče sepsali čestné prohlášení, ve kterém by vyjmenovali, které věci v domě či bytě rodičů jsou rodičů, a které věci patří bratrovi. Toto čestné prohlášení je nutné, aby oba rodiče opatřili svými úředně ověřenými podpisy.
    Totéž doporučuji i Vám. Ono by bylo vhodné, aby čestné prohlášení sepsal i Váš bratr, který by výslovně uvedl, které věci u rodičů patří jemu. I jeho čestné prohlášení je třeba opatřit úředně ověřeným podpisem.
    Jen dodávám, že věci, které nelze zabavit ani povinnému jsou výslovně upraveny v ust. § 321 a § 322 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Pokud by se tak stalo je to důvodem pro zastavení exekuce ohledně těchto neoprávněně zabavených věcí.
    Pokud by exekutoři zabavili věci Vašich rodičů nebo Vaše, bylo by nutné v souladu s ust. § 68 odst. 1 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, s tím, že tyto věci nepatří povinnému, ale osobě či osobám odlišným od povinného. Tento návrh se podává u exekutora, který věci zabavil, a to do 30 dní ode dne, kdy se vlastník věcí o jejich zabavení dozvěděl. Pozor vlastník zabavených věcí však musí soudnímu exekutorovi doložit doklady uvedenými výše, že zabavené věci jsou skutečně jeho a nikoli povinného. Toto lze doložit právě výše uvedenými doklady (smlouvami, fakturami, dodacími a záručními listy, … ). Pokud by exekutor tomuto návrhu nevyhověl, bylo by nutné podat v souladu s ust. § 68 odst. 4 exekučního řádu žalobu u exekučního soudu o vyloučení věcí ze soupisu. Tato žaloba se podává u exekučního soudu (okresní soud dle bydliště povinného), a to do 30 dnů ode dne doručení zamítavého rozhodnutí soudního exekutora ohledně návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu.
    -----
    Děkuji za odpověď, a tím, že bydlím jinde na mě nemůžou? Nebo se to může stát? Protože rodiče toho moc nemají, tak mám obavy, aby exekuce nepřišla k nám domů. Bydlím v jiném městě. Děkuji.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování