Počet stránek ve webu: 47647

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Díky zdravotním problémům navštěvuji lékaře častěji než obvykle. Jedná se o psychologa a psychiatra (panická porucha). Krom toho občasná vyšetření (pneumologie, CT - kvůli náhodnému nálezu na RTG).
    Když to jde, vždy se snažím mimo pracovní dobu. Za posledních 6 měsíců se jedná o cca 3 zameškané dny. Zaměstnavatel mne nutí si tento čas nadpracovat, jinak mi jej nezaplatí. Údajně to konzultoval s právníkem, já ale myslím, že to nemá oporu v zákonu.
    Moc prosím o radu. Děkuji.
    Odpověď:
    Dobrý den,
    ošetření u lékaře se považuje za překážku v práci. Dle ust. § 199 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce: „Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro jiné důležité osobní překážky v práci týkající se jeho osoby, než jsou uvedeny v § 191, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu podle odstavce 2. Náhrada mzdy nebo platu přísluší ve výši průměrného výdělku.
    Okruh těchto překážek je stanoven nařízením vlády č. 590/2006 Sb. , dle kterého má zaměstnanec nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu při vyšetření nebo ošetření, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
    b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

    Na základě výše uvedeného je evidentní, že máte na ošetření u lékaře nárok a splňujete-li výše uvedené podmínky tak i s náhradou mzdy. Vznikne-li Vám neplacené volno (bez nároku na mzdu), tak je možné si neplacené volno po dohodě se zaměstnavatelem napracovat, abyste nebyl krácen na mzdě nebo platu. Rozhodně to však není Vaše povinnost.
    -----
    Moc děkuji za odpověď. V podstatě jste mi potvrdil to, co jsem vyčetl ze zákoníku práce. Zaměstnavatel mi ale hrozí právníkem a soudem. Pokud odmítnu, účtárna na jeho pokyn neproplatí danou zameškanou dobu, a já ji poté budu muset vymáhat soudně?
    -----
    Jasně. Ještě jednou Vám moc děkuji.
    S pozdravem, Michael
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování