Na ne/možnost nařízení předběžného opatření v řízení o omezení svéprávnosti je nahlíženo různě. Například v usnesení č. j. 23 Co 444/2015 - 56, ze dne 1. 10. 2015, dospěl Krajský soud v Hradci Králové - pobočka v Pardubicích k závěru, že to možné není.
Autor tohoto dopisu:
https://www.pravniprostor.cz/clanky/procesni-pravo/otevreny-dopis-soudu-rizeni-o-omezeni-svepravnosti-lze-zahajit-i-z-moci-uredni
dospívá naopak k závěru, že to možné je. Osobně se kloním k tomuto druhému názoru, a to i z toho důvodu, že žádný právní předpis takový postup nevylučuje.
Můžete se tedy obrátit na ten okresní soud, kam jste podala návrh na zahájení řízení o omezení dědečkovi svéprávnosti, a to s návrhem na nařízení předběžného opatření. Důležité informace k tomuto procesnímu kroku naleznete například zde:
https://dostupnyadvokat.cz/blog/predbezne-opatreni
Pokud by soud Vašemu návrhu nevyhověl, mohla byste se na něj ještě obrátit ve smyslu § 58 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
"Soud může v průběhu řízení o omezení svéprávnosti svěřit třetí osobě provedení určitých jednotlivých právních jednání nebo správu majetku, je-li to nutné, aby se zabránilo závažné újmě."
I s pomocí tohoto ustanovení je tedy možné alespoň částečně zabránit újmám způsobeným případným dědečkovým právním jednáním.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník