Vlastním obchodní prostor - prodejnu, který je za tím účelem řádně zkolaudován. Prostor pronajímám, stávající nájemník prodával pánské košile. Nyní jednám s novým nájemcem, který zde chce prodávat finanční služby. V obou případech (původní i nový nájemník) budou v prodejně 2 lidé a v obou případech mají ve svých živnostenských listech Zprostředkování obchodu a služeb. Pán ze stavebního úřadu mi jako majiteli prostor vyhrožuje pokutou ve výši až 1.000.000 Kč, pokud nenechám změnit účel užívání prostor. Prý je rozdíl, jestli nájemník prodává košile, hrnce, finanční služby...pokaždé je prý nutné změnit účel užívání. Zároveň mi však sdělil, že na toto rozhodnutí s razítkem o změně účelu užívání budu čekat do roku 2026, protože toho mají hodně. Starý nájemník chce ukončit smlouvu o nájmu výpovědí, nový nájemník má zájem o prostor od 1.8.2025. Jak mám prosím postupovat? Obchodní prostor - prodejna je řádně za tím účelem zkolaudována a přijde mi nesmyslné, abych žádala vždy, když se změní nájemce a bude prodávat jiný druh zboží/služeb. Děkuji moc za Vaši odpověď.
Stavby, stavební řízení a právo
Je nutná rekolaudace pokud se v obchodě začne místo zboží poskytovat služba (půjčky, finanční poradenství)
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Stavební zákon a stavby
- Zobrazení: 154
S dotyčným referentem stavebního úřadu lze souhlasit potud, že při změně užívání stavby/prostoru je zapotřebí provést tzv. rekolaudaci – tedy tak, aby skutečné užívání stavby/prostoru odpovídalo schválenému účelu užívání. Nelze však souhlasit s názorem, že k rekolaudaci by mělo docházet vždy, když dojde ke změně prodávaného zboží.
Ze znění dotazu nevyplývá, jakým způsobem je Vámi vlastněná prodejna kolaudována nyní – tzn. jaký je schválený účel jejího užívání. Předpokládám však, že se nejedná o „prodejnu pánských košil“, nýbrž že tento prostor je zkolaudován pod nějakým obecnějším pojmem. Názor referenta stavebního úřadu by vedl k absurdním závěrům, které ve svém dotazu ostatně naznačujete – daný prostor by musel procházet administrativní rekolaudací vždy, když by se změnil nájemce, což nedává smysl.
Je důležité, zda nyní schválený způsob užívání daného prostoru odpovídá zamýšlenému nabízení finančních služeb. Je-li Vámi vlastněný prostor zkolaudován například jako „prodejna“, dalo by se dle mého názoru uvažovat o tom, že tento způsob užívání prostoru nebude změnou z prodeje košil na nabízení finančních služeb v podstatě nijak dotčen – tzn. že rekolaudace nebude zapotřebí.
Je podstatné, zda se změnou nabízeného zboží/služeb může nějak změnit požární bezpečnost daného prostoru, hygienické podmínky či působení na okolí (hlučnost, otřesy apod.). V tomto ohledu je dle mého názoru nabízení finančních služeb zcela na stejné úrovni, jako prodej košil.
V současné chvíli Vám doporučuji kontaktovat nadřízený stavební úřad (krajský úřad) a požadavek stavebního úřadu s ním konzultovat. Ztotožní-li se krajský úřad s Vaším názorem (a to ideálně písemně), bude možné s tím dotyčného referenta stavebního úřadu konfrontovat (což snad povede ke změně jeho náhledu na věc).
Pokud by byla rekolaudace nezbytná, připomínám, že dle § 241 stavebního zákona je možné vést zrychlené řízení o změně v užívání stavby, a to za podmínky, že se jedná o změnu (v užívání stavby), která:
a/ se nedotýká práv třetích osob,
b/ nevyžaduje vydání integrovaného povolení,
c/ nevyžaduje podrobnější posouzení účinků na okolí,
d/ nevyžaduje zkušební provoz,
e/ nevyžaduje stanovení podmínek pro užívání nebo podmínek k zajištění ochrany veřejných zájmů, nebo
f/ nezpůsobí změnu kategorie stavby z hlediska požární bezpečnosti a ochrany obyvatelstva stavby.
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
- zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon