Počet stránek ve webu: 48549

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Obracím se na Vás s dotazem ohledně případného nároku na příplatek za práci přesčas v rámci roční evidence pracovní doby. Zaměstnankyně má za rok evidováno: 1276 hodin odpracovaných, 484 hodin překážek v práci a dovolené, 220 hodin dočasné pracovní neschopnosti. Roční fond pracovní doby v naší organizaci činí 1950 hodin. Celkový součet evidovaných hodin tedy činí 1980 hodin, tedy o 30 hodin více, než je roční fond. V organizaci máme:
    - vyrovnávací období v délce 52 týdnů,
    - nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu,
    - stanovenou týdenní pracovní dobu 37,5 hodin.
    Ráda bych se proto zeptala. Vzniká zaměstnankyni v tomto případě nárok na příplatek za práci přesčas za oněch 30 hodin, i když byla v průběhu roku nemocná? Započítává se dočasná pracovní neschopnost (DPN) do odpracované doby pro účely posouzení splnění fondu pracovní doby v rámci vyrovnávacího období (např. 52 týdnů)? A pokud ano, za jakých podmínek – musí být prokázáno, že šlo o výkon práce nad rámec stanovené týdenní pracovní doby v konkrétních týdnech, nebo se to v režimu 52týdenního vyrovnávacího období posuzuje až souhrnně na konci období? Děkuji předem za odpověď. Monika Urrea.

    Odpověď:

    K tomuto tématu se nevyjadřuje konkrétně žádný právní předpis, ani rozhodnutí soudů. Musíme tedy vyjít z obecných ustanovení zákoníku práce. Uplatní se především § 348, podle kterého se za výkon práce se považuje doba, kdy zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci. Pracovní neschopnost je překážkou v práci, je tedy považována za výkon práce (byť pro účely výpočtu dovolené se započítává pouze omezeně). Dle mého názoru se proto ve Vámi popsaném případě o práci přesčas jedná,  a to díky dlouhému vyrovnávacímu období.

    Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Pokud tedy kolektivní smlouva říká, že vyrovnávacím obdobím je 52 týdnů, bude se práce přesčas posuzovat v průměru za týden v rámci tohoto vyrovnávacího období. 

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování